Acronis True Image – zálohujte bezpečně svá data

acronis-true-image-06Tak po delší době zase konečně píšu článek. 😀 Tenkokrát napíšu něco o programu Acronis True Image, který používám na zálohy a považuji ho za jeden z nejlepších zálohovacích programů.

Takže jak už jsem napsal, používám tento program na tvorbu záloh, přesněji image disku kvůli systému, jinak data ukládám na externí disk, a zálohy taky tam.

Takže Acronis True Image Home podporuje několik druhů záloh. Pro mě nejužitečnější je právě ta záloha celého image disku. Tím si vytvoříte vlastně obraz disku v aktuálním stavu a v případně problémů ho obnovíte, ať se stalo cokoli. Můžete klidně jakkoli poškodit systém nebo si smazat data a vždycky je obnovíte do stavu, v jakém jste zálohu provedli. Zálohy, ať už jakékoli je nejlepší provádět na jiný disk, v mém případě externí, který slouží i jako síťový a tak si můžu zálohovat data ze všech počítačů. Můžete také zálohovat pouze určitá data, stav systému nebo e-maily, což se hodí například u hudby nebo pracovních dat, kde si nastavíte zálohování na určité složky a zálohujete tak pouze některé soubory, pokud nechcete tvořit obraz celého disku, ze kterého jdou také obnovit pouze některé soubory.

acronis-true-image-01

Aby zálohování bylo efektivní, používá se při tvorbě zálohy také komprimace. Můžte si nastavit stupeň komprese a tím tak zredukovat velikost zálohy třeba i o 25%. Také je možné tvořit šifrované zálohy, takže zadáte vlatně jenom heslo, pomocí kterého potom zálohu dešifrujete a obnovíte. Zálohu můžete nechat rozdělit na části nebo třeba nastavit oznámení na mail, až bude záloha dokončena. Ono, pokud se zálohuje třeba tak 10 GB dat (ideální je tak mít oddíl na systém a na data), tak je to tak do půl hodiny až hodiny zálohované (počítám taky s používáním maximální komprese), ale když třeba zálohujete něco většího, například 300 GB, tak to rozhodně pár hodin potrvá.

acronis-true-image-02Taky by někoho mohlo napadnout, jak je to s pravidelnýma zálohama, když třeba zálohuje několik desítek GB a nechce, aby celý den běžely pouze zálohy (i když i při tvorbě zálohy se dá se systémem pracovat). Jako první je potřeba vytvořit plnou zálohu a poté už jde vytvářet rozdílové nebo přírůstkové zálohy. Tím se vyhnete tomu, že budete muset pokaždé zálohovat vše znovat, když provedete nějakou změnu. Acronis True Image vytvoří oproti původní záloze přírůstkovou nebo rozdílovou (podle toho, jakou vyberte) a tak se zálohují pouze nová data, která vám přibyla, nebo prostě změny, které se od poslední zálohy provedli.

Program umožňuje vytvořit také takzvanou Secure Zone (bezpečnou zónu), kterou můžete využít pro zálohy nebo testování změnacronis-true-image-03. Acronis True Image vám na disku vytvoří skrytý oddíl, který bude takto možné využívat, běžná práce se systémem vám s ním nic neudělá (máte tak bezpečněji uložené zálohy) a také se do něho nahraje i samotný program pro dos, takže v případně větších problémů před nabootováním stisknete F11 a spustí se vám nabídka programu, kde můžete také zálohovat nebo obnovit systém. Další věc, jak lze Secure Zone využít je pro testování některých programů. Změny se provedou v testovacím prostředí a pokud vše bude fungovat, tak můžete potvrdit jejich zápis na disk.

Samozřejmě jde také vypálit Acronis True Image i jako bootovací disk, což se hodí v případě, že jste třeba přišli o celý oddíl nebo o MBR, a tak nemáte jak tu zálohu obnovit, protože se nedostanete True Image nedostanete. Můžete také vytvořit i samoobnotivitelnou zálohu jako bootovací CD/DVD/FlashDisk nebo jiné médium.

acronis-true-image-04

Možností je tam opravdu hodně, třeba automatické zálohy podle vlastního nastavení, bezpečné mazání dat, klonování disku a spousta dalšího. Popsal jsem jenom to nejdůležitější, aby to ho zase nebylo hodně. Koho by program zaujal, může si stáhnout zkušební verzi na českých nebo anglických stránkách firmy Acronis.

Tags: , , , ,

Leave a Reply