Upgrade na Windows Mobile 6.1

windows-mobile-logo-2Tak dneska napíšu něco málo o tom, jak jsem na HTC TyTN II upgradoval Windows Mobile na verzi 6.1 a hlavní změny, kterých jsem si všiml.

Původně jsem tento článek chtěl napsat hned, jak jsem svůj HTC upgradoval, ale nakonec jsem se k tomu nějak nedostal. Hlavní důvod upgradu byl ten, že jsem zvědavý a rád zkouším nové věci, teda hlavně, co se týká softwaru. Trochu jsem se sice bál, aby to vyšlo, nemám doma zrovna náhradní přístroj a HTC používám pořád. Ale nakonec jsem se odhodlal. Chvíli jsem ještě uvažoval, jestli použít oficiální romku nebo stáhnout z XDA nějakou upravenou. I když ty modifikované jsou rychlejší, taky obsahují i testovací ovladače pro grafiku, tak jsem se nakonec z neznámého důvodu rozhodl zkusit oficiální romku.

screen04

Z webu podpory HTC jsem stáhl oficiální rom pro HTC TyTN II Kaiser, která se mi zobrazila na stažení po zadání mého sériového čísla přístroje. Připojil jsem HTC k notebooku, počkal, až se synchronizují kontakty, abych o ně nepřišel, a začal s instalací. Stačilo spustit instalační balíček, ten restartoval HTC a začal s flashováním softwaru. I když na webu je psané, že instalace trvá kolem 40 minut, tak trvala pouhých 20. Po flashnutí a dalším restartu se již objevila úvodní obrazovka při načítaní Windows Mobile 6.1. Pak bylo potřeba nastastivt dotykový displej a síť. Po dalším restartu, který byl potřeba, již Windows Mobile naběhl celkem rychle a i práce s ním se zdála rychlejší. Hlavní důvod zrychlení byl asi ten, že oficiální romka neobsahuje českou lokalizaci od Sunnysoftu, která celý systém výrazně zpomaluje. A jelikož mi angličtina nevadí, tak jsem absenci češtiny nijak neřešil. I když je možnost sehnat i počeštěnou verzi romky pro HTC, ale to je pro mě zbytečné. Radši mám i tu angličtinu.

screen02

Takže začal jsem testovat. Jak jsem již psal, práce i načítání systému bylo rychlejší. V podstatě zase tolik viditelných změn nebylo. Čeho jsem si hlavně všiml, byly threaded sms. Jako první jsem chtěl vyzkoušet, jeslti funguje síť, tak jsem Najje hned poslal sms a naopak, abychom otestovali funkčnost. Jelikož jsem systém threaded sms viděl poprvé, tak jsem nejdříve nevěděl, co to dělá, ale po chvilce jsem poznal, že to je vlastně systém, jako je chat na WLM, ICQ a tak. Je to tak pro mě i mnohem přehlednější. S každým člověkem mám jeden thread, do kterého píšeme a i když na něco odpovídám, tak tu jeho sms/zprávu vidím hned nahoře, tak není problém reagovat, aniž bych na něco zapomněl. Na WM 6 jsem ty zprávy nemazal, nahromadilo se mi tam přes 1000 přijatých zpráv, které byli pouze konverzace s Najjou. A teď si představte, že mi tam občas napíše někdo jiný a pak je hledat někde mezi těmi ostatními sms není moc jednoduché.

windows-mobile-6

To byla asi největší změna, které jsem si všiml a která byla tak podstatná, že jsem si na ni vzpomněl. Když nad tím teď přemýšlím, tak si už nějak nedokážu vybavit, co vlastně tam ještě bylo nového. I když se teď dívám na to HTC, tak jsou drobné změny v možnostech nastavení, lépe funguje posílání přes Bluetooth a připojení přes Wifi. Jinak už asi tak nic zvláštního. V Office Mobile ještě přibyl One Note Mobile, který ve verzi WM6 nebyl.

V podstatě by se dalo říct, že komu vyhovoval WM6 a nechce se mu zkoušet nic nového, tak kromě threaded sms a trochu zvýšené rychlosti, o nic nepřijde. Ale kdo rád zkouší, určitě bych WM6.1 doporučil. Už hlavně kvůli těm threaded sms, které se dneska začínají více rozšiřovat a mají to už i některé jiné nové přístroje, které běží na jiném OS než Windows Mobile.

screen03

Tags: , , , ,

Leave a Reply