K čemu všemu využíváte svůj mobil nebo PocketPC?

htc-tytn-iiI když jsem původně chtěl napsat článek o něčem jiném, nakonec se mi v hlavně objevila tahle myšlenka. Jak využíváte svůj mobilní přístroj, ať se jedná o mobilní telefon, PocketPC, PDA, MDA…?

Většinu lidí, které znám, tak používají svůj mobilní telefon hlavně k volání a psaní sms, ale vůbec nevyužívají pokročílé funkce, které jejich přístroj nabízí. Většina nových telefonů již má Wi-Fi, textový editor, možnost prohlížení internetu nebo hlavně také možnost si telefon rozšířit o další funkce, ať pomocí aplikací programovaných pro Windows Mobile, Java aplikací pro Symbian nebo pro Mac OS (hlavně iPhone) Pokusím se proto napsat, co vše vlastně využívám já a čtenáři mohou v komentářích napsat, co využívají zase oni.

V určitých ohledech jsem trochu náročnější uživatel. Kdo čte můj blog, tak už asi ví, že používám HTC TyTN II, a to hlavně kvůli jeho možnostem, které přesahují klasické mobilní telefony. Já jsem za celou dobu vystřídal pouze dva mobilní telefony, byli to Mitsubishi Trium Aria a Nokia 6230i. Oba mám pořád doma, Nokii ještě mám pořád zaplou, protože na ní mám druhé číslo, ale s sebou ji nenosím. Vše, co jsem kdysi potřeboval, tak ta Nokia zvládla, ale čím více pracuji s technikou, tím více se mi hodí něco, co by mi ulehčilo další práci a taky ji mohl i naplno využít (ovšem v mezích znalostí).

pfscan

Abych se přiznal, já skoro nevolám, jenom píšu sms, ale stejně pouze Najje. Mnohem více (kromě těch sms Najje 😀 ) využiji většinu věcí, co to HTC a Windows Mobile zvládne. Když už píšu ten článek, tak jako první věc můžu zmínit psaní článků kdekoli, kde mám trochu času. Windows Mobile 6.1, který v HTC momentálně mám, obsahuje Microsoft Office Word, Excel, OneNote a PowerPoint Mobile verze 2007. Nejvíce využívám právě Word, kde můžu psát ty články, ale také i ostatní dokumenty, které potřebuji jak ve škole, tak i při práci. Excel taky využívám a OneOne zase na různé úkoly, protože hodně zapomínám. 😀 Jelikož je to vlastně PocketPC, tak na něm můžu dělat většinu věcí, které i na normálním pc. Dále je pro mě teda velice užitečná Wi-Fi, pomocí které se můžu připojit na internet tam, kde je nějaká vhodná síť, ale také i pro práci v síti. Windows Mobile, alespoň verze 6.1, nevím jak 6.5, neumožňuje procházet síť a síťová zařízení, proto používám program Resco File Explorer, pomocí kterého můžu v mojí domácí síti, i v jiné, pracovat stejně účinně a nemusím tak při každé potřebe přesunu souborů připojovat HTC k pc pomocí datového kabelu. Když už jsem u té Wi-Fi, tak se mi také hodí další programy na skenování, typu PFScan, Wififofum a podobné, protože třeba i ve škole se potřebuji starat o školní síť a tak můžu jednoduše zjistit, kde je jaký signál, jestli nějaké AP někde vypadá.

office-mobile

Dále využívám například FTP klienta, na prohlížení webu používám Operu Mobile, sice o internetu jsem se už zmínil, ale zmínit, jaký používám prohlížeč, jsem zapomněl. 😀 To, co mi hodně chybí, je FireFox, protože v něm využívám Xmarks (dříve FoxMarks) pro synchronizaci záložek a celkem by se mi hodil i tam. GPS teď nijak moc nevyužívám, pořád hledám vhodný software a taky mám už terénní GPS, viz. článek o eTrex Venture. Vědecká kalkulačka se také velice hodí, našel jsem na netu HiCalc, která obsahuje opravdu snad všechno, včetně převodů jednotek a celkem jsem se divil, když jsem tam našel i nějaké převodní jednotky na velikost bot. 😀 Původní kalkulačka ve Windows Mobile končí u funkcí s druhými odmoncinami, takže ta mi opravdu moc nepomůže. Další programy tam mám jako Total Commander, WinRar, na hudbu a videa CorePlayer. Ale jelikož hodně teď používám doma vzdálenou plochu pomocí programu Radmin, tak i na HTC se jsem našel něco, pomocí čeho můžu svůj pc ovládat, nebo z pc zase HTC.

hicalc

Jak se tak ale dívám, tak článek je už trochu delší, tak aby se to vůbec někomu chtělo číst, tak už ho radši zakončím. 😀 Dodám k tomu ještě, že využívám i na HTC QiP Mobile, Windows Live Messenger a Skype, i když většinou se teď připojuji domů přes vzdálenou plochu a tam nechávám už vše pořád zapnuté. HTC využívám opravdu hodně a nějaké další programy také, které jsem již v článku nezmínil. Pro mě je Windows Mobile užitečný hlavně i tím, že na něho si můžu naprogramovat, co potřebuji a zvládnu (ne, že na jiné OS by to nešlo, ale tam aspoň něco trochu umím).

Jenom teď uvažuji, jestli ho nepředat taky jako řetězovku dál. Od některých lidí by se mohli jít dozvědět zajímavé věci, od některých ovšem zase ne. Nechám to na každém, jestli bude chtít pokračovat na toto téma a napíše, co se na svém mobilním zařízení využívá. 🙂

Tags: , , , ,

Leave a Reply